Prawdą jest, iż książki stale inspirują, prowokują czasem zastanawiają. Tak też stało się w przypadku uczniów naszej szkoły. Inspiracją do powstania wystawy - „Kamienie”, minerały i skamieniałości, która odbyła się 14 lutego 2023 r. w bibliotece szkolnej - stała się książka „Minerały, kamienie szlachetne, skały: dodatkowo: meteoryty” Ruperta Hochleitnera zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Pojawienie się tej książki w zbiorach biblioteki zaowocowało ideą wystawy, dzięki której uczniowie mogli pochwalić się swoimi przepięknymi, często zaskakującymi barwą czy kształtem darami natury – minerałami, skamieniałościami czy też naturalną biżuterią. Wszyscy, zarówno nasi kolekcjonerzy jak i zwiedzający mieli szansę na nawiązanie nowych znajomości, dzieląc swoje pasje. Mogli także pogłębić znajomość niezwykłych właściwości prezentowanych okazów, podziwiać ich piękno lub po prostu w ciekawy sposób spędzić czas.
Uczniowie odwiedzający wystawę mogą również przeczytać o zastosowaniu minerałów m. in. w malarstwie, kosmetyce, medycynie, sztucznych ogniach, sztuce wojennej, statkach kosmicznych czy też w otaczających nas przedmiotach we własnych mieszkaniach.
Swoje zbiory zaprezentowali nam:
Martyna Izaszek i Mateusz Piechota z klasy 3a, Hanna Dzbik, Anastazja Olszewska i Maja Zbonikowska z klasy 4a, Pola Chojna, Alina Gajewska i Kalina Komorowska z klasy 4b, Julia Gajda, Amelia Gromadzka i Filip Kardas z klasy 5a, Zuzanna Kardas z klasy 5b, Karolina Stępnik i Bartosz Kluska z klasy 6a oraz pani Joanna Kraj nauczycielka plastyki i pani Renata Stępnowska nauczyciel bibliotekarz i pomysłodawca całego przedsięwzięcia.
Dziękujemy również pani dyrektor Annie Bednarek-Kuropatwie za udostępnienie szkolnych zbiorów minerałów.
Dziękujemy bardzo wszystkim za zaangażowanie!
Na wystawie zaprezentowano tak wiele cudów natury, że nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić do ich obejrzenia: galeria