Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Pabianicach pierwszy tydzień października był wyjątkowy. Odwiedziła ich trzydziestoosobowa grupa dzieci i nauczycieli z pięciu krajów – z Estonii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Od dwóch lat szkoły nasze wspólnie pracują nad realizacją projektu Erasmus+, poświęconego wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych do tworzenia materiałów dydaktycznych.
Spotkanie w Polsce poświęcone było ciekawym aspektom diety człowieka, dlatego wcześniej uczniowie przygotowywali krótkie filmy, będące wywiadami ze starszymi członkami ich rodzin na temat ulubionych, tradycyjnych potraw kuchni narodowej.
Stworzyliśmy liczne okazje do poszerzenia wiedzy i umiejętności uczestników spotkania. Pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego zaprosili nas na wykład dotyczący szkodliwych czynników w diecie człowieka, umożliwili zwiedzenie laboratoriów wydziału biologii oraz zaprosili dzieci na praktyczne zajęcia w laboratoriach. Odbyły się zajęcia teoretyczne oraz warsztatowe z dietetykiem na temat bakterii jelitowych. Uczniowie wykonywali również ulotki na temat szkodliwych produktów, korzystając z nowo poznanych aplikacji komputerowych.
Nie brakło możliwości do poznania lokalnej kultury oraz pokazania gościom kilku ciekawych miejsc w naszym kraju. Zabraliśmy ich na wycieczkę do Łodzi, gdzie zwiedzili Księży Młyn, Stację Radegast i Manufakturę. W Warszawie pokazaliśmy naszym gościom Stare Miasto z jego najważniejszymi atrakcjami turystycznymi, a w ramach wzbogacania doświadczeń naukowych eksperymentowaliśmy w Centrum Nauki Kopernik.
Zabraliśmy naszych gości do pasieki w Lipce, gdzie odbyły się niezwykle ciekawe zajęcia na temat pszczół i miodu. Zwiedzaliśmy pasiekę, wykonywaliśmy świece z wosku pszczelego, a wieczorem wspólnie biesiadowaliśmy przy ognisku.
Miasto narodzin Kopernika było również celem naszej kolejnej wyprawy. Poza najważniejszymi monumentami Torunia, odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne, a akcenty żywieniowe głośno wybrzmiały w Piernikarni Starotoruńskiej, gdzie poza wykładem na temat pierników, mieliśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach poświęconych wypiekaniu tych tradycyjnych dla regionu przysmaków.
Nie brakło okazji do wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaźni, które będziemy pielęgnować w czasie kolejnych spotkań partnerskich.
Więcej zdjęć z powyższego wydarzenia można obejrzeć w zakładce galeria